Czad – śmiertelnie trujący tlenek węgla

Czadem nazywany jest potocznie tlenek węgla. Już w szkołach ponadgimnazjalnych zapoznajemy się ze skrótem CO, który w zbyt dużych ilościach jest niezwykle groźny dla zdrowia, a nawet życia. Tlenek węgla to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków węgla, w którym węgiel występuje w II stopniu utlenienia. Powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji i jest nieco lżejszy od powietrza. Ponadto tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku.

Jak wyczuć pojawiający się tlenek węgla w pomieszczeniu?

Czad jest o tyle niebezpieczny, ponieważ trudno go wyczuć. Jeśli spostrzeżemy u siebie objawy zbyt późno, może być już problem z ratunkiem, dlatego warto obserwować swój organizm. Pierwszym alarmującym objawem zatrucia tlenkiem węgla jest ból głowy, który z czasem przybiera na intensywności. Następnie pojawiają się nudności, ogólne osłabienie i zmęczenie, a nasza skóra staje się coraz bardziej sina.

Bywa też tak, że wspomnianego czadu nawdychaliśmy się w mniejszej ilości i jeśli nie jesteśmy jednoznacznie w stanie stwierdzić, czy doświadczyliśmy zatrucia warto i tak przewietrzyć pokój, wyjść z pomieszczenia i zaczerpnąć świeżego powietrza. Zatrucie może mieć także charakter przewlekły. Objawy przewlekłego zatrucia czadem są łagodniejsze i trudniej je rozpoznać to m.in. osłabienie pamięci, brak apetytu, senność w dzień, bezsenność w nocy czy utrata czucia w palcach.

Czujnik czadu – cichy wybawca

Od uszczerbku na zdrowiu czy nawet życiu uratować nas może czujnik czadu. Czujniki czadu i dymu są istotnym dodatkiem podnoszącym bezpieczeństwo domowników czy pracowników. Zasada działania czujnika jest bardzo prosta, i opiera się na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu, w którym jest on zamontowany. Ilekroć stężenie tlenku węgla przekroczy minimalną wartość, czujnik czadu uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny (np. mrugająca dioda), informując o zaistniałym zagrożeniu.