obowiązkowe wyposażenie samochodu

Bezpieczeństwo na drodze stanowi niepodważalny priorytet każdego kierowcy. Kluczową rolę w zapewnieniu ochrony własnej oraz innych uczestników ruchu odgrywa obowiązkowe wyposażenie samochodu. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko elementom, które muszą znaleźć się w każdym pojeździe, ale także dowiemy się, dlaczego dbałość o kompletność wyposażenia może mieć kluczowe znaczenie w nagłych sytuacjach. Odkryj, dlaczego trójkąt ostrzegawczy, gaśnica czy apteczka to nie tylko formalność, lecz niewyczerpane źródło bezpieczeństwa na każdej trasie.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w 2023 na terenie Polski i za granicą.

Poruszając się samochodem po Polsce czy planując dłuższą trasę, pamiętaj, że Twój samochód powinien być sprawny technicznie i odpowiednio wyposażony. Każdy samochód musi spełniać wymogi nałożone przepisami w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego. Samochody zarejestrowane w Polsce obowiązkowo muszą być wyposażone w sprawną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Oprócz tego, kierowcy muszą upewnić się, że tablice rejestracyjne są widoczne, czyste i prawidłowo zamontowane. Za granicą przepisy są o wiele surowsze. Zwykle za granicami naszego państwa wymagana na wyposażeniu auta będzie również apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu– jakie elementy musi posiadać auto?

Zgodnie z przepisami, samochód zarejestrowany w Polsce musi obowiązkowo być wyposażony w:

  • sprawną gaśnicę, Powinniśmy mieć w aucie gaśnice przynajmniej typu BC (umożliwiająca gaszenie płynów i gazów) lub ABC (służy do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych)
    o pojemności przynajmniej 1 kg środka gaśniczego, która posiada ważną homologację. Dla zwiększonego bezpieczeństwa możemy co zalecamy wozić ze sobą gaśnicę co najmniej 2 kg, ponieważ jest skuteczniejsza niż gaśnica samochodowa 1 kg,
  • trójkąt ostrzegawczy, Oznaczenie miejsca awarii lub kolizji, ostrzeżenie innych użytkowników ruchu drogowego o unieruchomionym pojeździe,
  • tablicę rejestracyjną, która musi być prawidłowo zamontowana, czytelna, oświetlona i niezasłonięta.

Kierowca powinien mieć łatwy dostęp do przewożonej gaśnicy, nie należy przewozić jej np. w bagażniku.

Co grozi za brak grozi za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Mandat możemy otrzymać za brak, nieprawidłowy przewóz, lub niewłaściwe użytkowanie obowiązkowego wyposażenia. Wysokość kary zależy od rodzaju przewinienia. Przykładowe nieprawidłowości za które możemy otrzymać mandat to:

  • Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego;
  • Nieczytelna, nieoświetlona, w złym stanie lub nieprawidłowa zamontowana tablica rejestracyjna;
  • Niesygnalizowane lub niewłaściwe użytkowania trójkątem ostrzegawczym;
  • Nieoznakowanie trójkątem ostrzegawczym pojazdu który jest holowany.

W przypadku braku gaśnicy w aucie, pojazd może nie przejść badania technicznego.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

W oparciu o Konwencję Wiedeńską, samochód musi być wyposażony w elementy, które są obowiązkowe w państwie w którym auto zostało zarejestrowane. Oznacza to że jeśli podróżujemy autem za granicę, powinniśmy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Niestety, policja często nie stosuje się do tego podczas kontroli drogowych, zamiast tego stosuje lokalne przepisy. W celu uniknąć niepotrzebnych i stresujących sytuacji, warto wyposażyć samochód w dodatkowe akcesoria wymagane w danym kraju. Zazwyczaj będzie to apteczka i kamizelka odblaskowa.

Dodatkowe wyposażenie które warto mieć w samochodzie

Oprócz zadbania o prawidłowy montaż tablic rejestracyjnych posiadanie gaśnicy i trójkąta gaśniczego, warto zaopatrzyć się w apteczkę samochodową z wyposażeniem DIN 13164 (poniżej skład wyposażenia DIN 13164). Miejmy na uwadze że nie trzeba jej mieć w aucie, to w razie wypadku mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy uczestnikom wypadku.

Wyposażenie DIN 13164

1 PLASTER NA SZPULCE 5m x 2,5cm 1 szt.
2 ZESTAW PLASTRÓW   14 szt.
3 BANDAŻ ELASTYCZNY 4m x 6cm 2 szt.
4 BANDAŻ ELASTYCZNY 4m x 8cm 3 szt.
5 RĘKAWICE WINYLOWE   4szt.(2pary)
6 CHUSTA OPATRUNKOWA 60x80cm 1szt.
7 BANDAŻ Z KOMPRESEM (opatrunek indywidualny) 6x8cm 1szt.
8 BANDAŻ Z KOMPRESEM (opatrunek indywidualny) 8x10cm 2szt.
9 BANDAŻ Z KOMPRESEM (opatrunek indywidualny) 10x12cm  1 szt.
10 KOMPRES  NA RANY 10x10cm 6szt./3opak.
11 CHUSTA TRÓJKĄTNA 96x96x136cm 1szt.
12 KOC TERMICZNY (ratunkowy)   1szt.
13 NOŻYCZKI   1szt.
14 CHUSTECZKI NASĄCZONE   2szt.
15 MASKA MEDYCZNA   2 szt.
16 INSTRUKCJA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY 1 szt.

 

Dodatkowym wyposażeniem jakie zalecamy aby mieć w aucie to kamizelka odblaskowa. Po zmroku opuszczanie auta w kamizelce odblaskowej pozawala innym kierowcom szybciej nasz dostrzec,
prze co zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Przydatne również może być zagwarantowanie sobie zestawu narzędzi, zapasowych żarówek lub bezpieczników.